Rybářské centrum BIG-FISH Plzeň


První jarní lovy - Strategie a nástrahy

Během zimního období spousta rybářů přemýšlí o nadcházející rybářské sezoně. Ani já nejsem výjimkou a přestože času není nazbyt, určitě si najdu nějaký ten čas na dobrý rybářský časopis, občas zalistuji v některé ze svých oblíbených knížek nebo s kamarády podebatuji na rybářském serveru. Pokud se nám podaří během zimy zorganizovat alespoň jednou posezení při dobrém jídle a sklenici dobrého plzeňského, pak to nemá už vůbec chybu.

 

Musím konstatovat, že opravdu hodně, někdy nekonečných, diskusí se točí kolem nástrah, návnad a strategií lovu. Poslední dobou se často setkávám s otázkou, jak s úspěchem lovit v krátkém časovém horizontu. Já osobně za krátkou vycházku považuji lov, který bude trvat alespoň 6 až 12 hodin. Další otázkou je jakou velikost ryb chceme lovit. Samozřejmě jsme také limitováni typem vody, jaká se nachází v přijatelné vzdálenosti od našeho bydliště. Pokud budeme bydlet pár kilometrů například od Labe, můžeme i při krátkých vycházkách pomýšlet na hodně slušné ryby. Většinu rybářů však nebudou zajímat kapitální kusy, ale spíše jim půjde o četnost záběrů klidně od menších nebo středních ryb. A na to jsem se chtěl právě v dnešním příspěvku zaměřit. Pokusím se vám dát několik typů na úspěšný jarní lov kaprů v krátkém časovém horizontu.

 

Nejprve si vytipujte vhodnou lokalitu ve vašem okolí. Spíše bych se zaměřil na mělčí rybník, štěrkoviště nebo pískovnu. Řeky nebo hluboké údolní nádrže nejsou pro jarní lovy zrovna ideální. Pokud se vám na vaší vodě podaří najít klidné mělčí příbřežní partie zarostlé travou nebo rákosím a jsou v dosahu vašich prutů, dá se říct, že jste našli skoro ideální místo, kde by se mohli na jaře zdržovat kapři. Samozřejmě počasí bude hrát hodně důležitou roli. Pokud budou slunné dny a mělčiny se začnou prohřívat, je velká pravděpodobnost, že je i kapři budou navštěvovat. Vůbec není na škodu vyrazit k vodě i když je na části vody ještě led. Takovéto první návštěvy mohou být velmi úspěšné, neboť kapři se začínají rozjíždět a pátrají po prvních chutných soustech. Je jen na nás jak dokážeme využít znalost prostředí, znalost krmných návyků kaprů a další specifika dané vody.

 

Nyní se zastavím u vybavení, které je vhodné pro jarní lov kaprů. Pruty stačí lehčí okolo 2 lb nebo 50 g, ale může to být klidně i prut 2.75 lb, zase záleží na tom v jakých podmínkách chytáme. Pokud jsou poblíž vašeho lovného místa ve vodě vázky, např. větve nebo stromy, použijte raději pevnější vybavení, nežli byste riskovali ztrátu ryby. Vlasec bych doporučil o průměru 0.22 – 0.28mm, zase podle osádky kaprů nebo výskytu vázek ve vodě. A nyní už se dostáváme  k posledním metrům naší udice. Šoková šňůra není nezbytná, tedy pokud nechytáme v nějaké extrémní dohozové vzdálenosti. Ale ani si nedovedu dost dobře představit, že bychom bombardovali 100 m vzdálenou mělčinu 80 g těžkým olovem a chtěli docílit častých záběrů od kaprů. Spíše bychom se měli zaměřit na lehčí způsob kaprařiny s aktivním vyhledáváním ryb. Teď jsme se dostali k poměrně důležitému bodu. Pozorujte vodu, co se děje kolem vás. Sebemenší náznak aktivity kaprů na jiném místě stojí za přestěhování. Trochu práce navíc vám může přinést jednu nebo i více pěkných ryb. Ještě se vrátím ke koncové montáži. Velmi dobrou zkušenost mám s „ olověnkami“ a používám zhruba 60 – 90 cm dlouhé nástavce. Zátěž používám nejraději boční s obratlíkem, typu GB nebo Flat. Při jarním chytání se dá také velmi dobře použít  krmítko na Metod mix. Velikost zátěže závisí na vzdálenosti na kterou nahazuji a také zdali chytám s pevným nebo průběžným systémem. Osobně více preferuji pevnou montáž s fixovanou zátěží minimálně 70 g. Často se setkávám s hořekováním rybářů, kteří si stěžují, že často vyhakují ryby, v horším případě rybu při záběru ani neseknou. Většinou se od nich dozvím, že používají lehké pevné montáže, okolo 30 – 60 g. Takové montáže jsou velice špatně funkční a při nadzvednutí olůvka kaprem nemůže dojít k efektivnímu zaseknutí háčku. V takovém případě je vhodnější použít průběžnou montáž, aktivně sledovat své indikátory záběru a na záběr neprodleně reagovat zásekem. Návazce používám na jaře spíš kratší, mezi 10 – 20 cm. U krmítka na method mix   bohatě stačí délka 10 cm. Z návazcových materiálů se mi nejvíce v tomto období osvědčil Kryston Silkworm nebo Merlin, poslední dobou ale také hrozně rád používám návazce z vlasce. Háčky na toto období bohatě postačí ve velikostech 8 – 10, vyjímečně č. 6. Můj velmi oblíbený je Fox SSSP velikost 8 a dále Korda Wide Gape velikost 8 a 10. Bez čeho háček skoro nikdy nepoužiji je rovnátko ze smršťovací hadičky, na tyto háčky bohatě stačí průměr 1.2 mm.

Ještě se krátce zastavím u postavení prutů ve vidličkách nebo stojanech. Často vidím u vody rybáře s perfektně naaranžovanými stojany a špičkami prutů směřujícími k obloze. Nevidím v tom jedinou výhodu, snad jen pouze na řece při větším průtoku. Osobně používám nejraději zesílené zavrtávací tyče, kde nejsem limitován postavením prutů vedle sebe, ale naopak si můžu každý prut hodit do jiného místa a tam ho mít i nasměrovaný. Špičky prutů směruji dolů k vodní hladině, někdy je potopím i pod vodu. Zvláště plavou-li po hladině nějaké nečistoty. Pro dokonalou prezentaci ještě používám předprutová olova – back leads, která pošlu po vlasci směrem ke koncové montáži. Zvláště větší kapři bývají nervózní z napnutých vlasců, které se prudce zvedají ode dna. Pokud potom rybaří několik rybářů v těsné blízkosti vedle sebe, může se stát že záběry budou přicházet pouze na krajní pruty a ti prostřední budou prakticky „odříznuti“ od ryb.

 

A nyní už se konečně dostávám k nástrahám a návnadám. Při prvních jarních lovech se rozhodně nebudeme snažit kapra nalákat na nějakou krmnou kampaň, ale spíše ho zaujmout atraktivní nástrahou doplněnou malým množstvím krmení. Mezi tradiční jarní nástrahy na kapry rozhodně patří červi a měkká kukuřice „bonduelka“, mezi ty novější pak boilies  pasta – těsto, chytací peletky (hookersky) nebo plovoucí boilie  (pop-ups), zvláště v signálních fluoro barvách. Červy doporučuji nastražit na speciální klip (Fox, Korda), který si vyvážeme pod háček. Jako návnadu opět použijeme červy v PVA punčoše, přidat můžeme i trochu patentkového Method mixu a celé to můžeme zalít patentovou zálivkou. Měkkou kukuřici nastražíme mimo háček, 2-3 zrna + kousek plovoucí pěny nebo plovoucí zrnko kukuřice. Tuto sestavu je vhodné doplnit krmítkem na method mix (Fox, Korda). Důležité je dbát na to, aby návazec nebyl delší než 10 cm. Při chytání na boilie  těsto, můžeme pod háček vyvázat pružinku z propisky, korálek, korek, ale nejlepší je podle mě použít 12 mm pop-up, který potáhneme slupkou z těsta. Jako návnada nám poslouží drcené boilies, smíchané s jemnými peletami, pokud možno ve stejné příchuti jako máme těsto. Opět na návnadu použijeme PVA punčochu. Vynikající nástrahou vhodnou na rychlé chytání budou rozhodně chytací pelety (hookersky) s drceným korkem. Jsou neutrálně vyvážené a pouze háček je přidržuje u dna. Do chladné vody jsou mým favoritem příchutě Pineapple (ananas) a Cream-CSM (sladký krém). Jako návnada se mi osvědčil sladký Method mix, zvlhčený zálivkou stejné příchutě, opět prezentován v PVA punčoše. Posledním mým tipem pro jarní lov je fluorescenční pop-up umístěný nad hromádkou jemných pelet smíchaných s drceným boiliem. Celou sestavu dostaneme na místo opět v PVA punčoše nebo sáčku.

Několik červů nastražených na klipu od Foxe a návnada v PVA punčoše (červi + method mix Patentka)

 

 

 

 

Kukuřice nadlehčená kouskem pěny v sestavě s krmítkem na method mix

 

 

 

 

Boilie menší velikosti obalené těstem stejné příchuti

 

 

 

 

 

Neutrálně vyvážená chytací peletka (hookerska) s příchutí ananasu a návnada v PVA punčoše (method mix, peletky, zálivka ananas)

 

 

 

 

Fluorescenční plovoucí boilie a návnada v PVA punčoše (peletky)

 

 

 

 

Teď už zbývá jen připravit podložku, kbelík s vodou, fotoaparát a popřát dobrý jarní lov !

 

Zdeněk Havlíček (květen 2010)

Kliknutím na obrázek otevřete prohlížeč všech fotografií pro tento článek. Jak ovládat okno s fotografiemi myší:
vpravo - další obrázek, vlevo - předchozí obrázek, > - přehrávání obrázků, dole - náhledy obrázků, X - zavřít okno

Zobrazit další články


Odkazy

K70 MO ČRS Plzeň Klub ušlechtilého rybolovu MRK stále na rybách Plzeňský servis s.r.o.

Rybářské centrum BIG FISH
Goethova 6
301 50 Plzeň
tel.: +420 377 322 839, +420 737 236 076