Rybářské centrum BIG-FISH Plzeň


Rybařina s vůní švestek

Je skoro konec září a já s Liborem máme za sebou týdenní výpravu na naší oblíbené svazové vodě. Vyzkoušeli jsme dvě místa. Na prvním z nich jsme během třech dnů nějaké kapry ulovili, ale stále jsem si říkal, že to ještě není ono. Proto jsme se v půlce výpravy  rozhodli pro radikální změnu místa. Nové místo bylo podstatně produktivnější a záběry nám přicházely už pár hodin po zakrmení. Zbytek výpravy jsme si opravdu vychutnali a o záběry jsme rozhodně nouzi neměli. Během necelých třech dnů jsme ulovili okolo čtyřiceti kaprů s maximální hmotností do 13 kilogramů.

V tom samém období rybařil poblíž i náš společný známý Radek a jeho bilance byla ještě lepší. Za pět dní se mu podařilo ulovit mnoho kaprů, včetně několika přes deset kilo a ti největší vážili okolo 15 kilogramů. Na jiném revíru zase kamarád Michal  ulovil krásného lysce s váhou 14.5 kilogramu. Všechny tyto úlovky měly společné to, že byly uloveny na stejnou nástrahu. S výjimkou Michala jsme všichni na tuto nástrahu chytali poprvé.

Nyní se ale vraťme asi tak o dva a půl roku zpátky. Michal stál před rozhodnutím, zda dál používat skvěle fungující nástrahy jedné známé anglické firmy, na jejíž popularizaci v Čechách se podílel nebo hledat novou cestu originální nástrahy, se kterou by byl zase o krok dál před ostatními rybáři. Díky svým častým návštěvám Anglie věděl, že taková nástraha existuje. Opět začal trochu tajnůstkařit a u vody nám dával přivonět k jeho nové „zbrani“, která nám tak nádherně voněla po švestkách s rybinou. To, že zvolil správnou cestu začaly okamžitě dokazovat jeho úlovky jak ze stojatých tak i tekoucích vod. Krásní kapři nad deset kil a dokonce i několik kaprů přes 15 kilogramů neodolalo nové neokoukané nástraze Shellfish B5. Michalovi se dařilo chytat kapry kamkoliv přijel a o jeho nové nástraze vědělo jenom pár zasvěcených. Na jaře roku 2009 pokračovalo jeho úspěšné tažení a Michal nabyl přesvědčení, že opět našel skvěle fungující nástrahu na velké kapry a momentálně dal definitivně sbohem experimentům se sestavováním vlastních směsí. Ne, že by ho to nebavilo, ale vysoké pracovní vytížení, rodina a další koníčky ho stejně jako spoustu dalších přivedlo k výrobě boilí z profesionálně sestavených směsí, ke kterým jsou dodávány přesně nadávkované tekuté složky. Tato sestava suché směsi a tekuté složky se nazývá Handy Pack a dá se říct, že je to něco na způsob nám dobře známých produktů : směs + aminokomplex. Při výrobě není potřeba již dalších úprav a stačí přidat pouze vejce.

To jsem ale zase trochu odbočil od mého záměru, přiblížit vám vstup Essentialu na český trh. V průběhu roku 2009 se naše přátelství s Michalem změnilo v úzkou spolupráci s naší firmou a byl to vlastně jeho nápad, zastupovat exkluzivně v Čechách firmu Essential Baits. Firma Essential Baits je anglická rodinná firma,  zaměřená na výrobu nástrah na kapry, která vydala svůj první katalog již v roce 1984.  Hlavou této firmy, je respektovaný kaprař a nástrahový guru - Mike Willmott. Za dobu své existence si firma vydobyla přední místo mezi anglickými výrobci a některé její produkty se staly doslova legendou. Není přehnané tvrdit, že boilie Shellfish-B5, je jednou z nejúspěšnějších nástrah na velké kapry, jaká kdy byla vyrobena.  Filosofií Mika Willmotta není produkovat každý rok stále nové a nové nástrahy, které by měly za cíl ulovit hlavně kapraře a ne kapry.  Essential Baits vyrábí už po mnoho let pouze několik základních řad boilie, které 100% chytají, takže při jejich volbě prakticky nemůžete udělat chybu.  Jejich účinnost spočívá v nutriční kvalitě a lákavosti založené na přírodních produktech, takže je můžete úspěšně používat sezónu za sezónou, aniž by jste museli cokoli měnit.

Mike Willmott s legendárním anglickým kaprem "Black Mirror"

To, že Essential vtrhl na naše vody doslova jako hurikán, dokazuje množství   kaprů ulovených v podzimních a dokonce i zimních měsících našimi kamarády, zákazníky a spolupracovníky. Mezi všemi skvělými úlovky bych se rád zastavil u úlovku Jirky „Indiána“ Tůmy, který vám přiblíží dvě své podzimní výpravy vlastními slovy.

Moje první ,,testovací výprava " směřovala k mé oblíbené řece. Po příjezdu k vodě bylo zřejmé, že ryby nejsou moc aktivní. První prut jsem nahodil kousek od břehu a druhý po proudu pod převislé větve stromu. Boilies jsem použil, doma rolované s příchutí Natural Squid. Druhý den dopoledne se mi prudce rozjel prut nahozený pod strom. Po velmi tvrdém souboji skončil v podběráku krásný a silný říční šupináč, vážící lehce pod 13 kilogramů.

Na druhou výpravu jsem vyrazil s kamarády na dolní tok řeky. Tuto výpravu jsme pojali spíše rekreačně - 4 rybáři skoro pohromadě, to opravdu není můj styl. Přesto ryby reagovaly na nástrahy celkem dobře, bohužel velikost nebyla podle mých představ. Čtvrtý den se karta obrátila. Tři hodiny po setmění mi přišel razantní záběr. Ryba se nechala unášet proudem a dokonale využívala své váhy. Po nekonečném přetahování jsem úspěšně podebral lysce, který již delší čas brázdí vody této řeky. Navážili jsme mu 18.5 kilogramu a jeho délka byla 92 centimetrů. Životní ryba v dokonalé kondici, kvůli takovým rybám sem většina z nás jezdí. Úspěšnou nástrahou i návnadou bylo doma rolované boilies ze směsi Shellfish B5 ochucené esencí Shellfish Plum.


Dalším nepřehlédnutelným počinem je „podzimní sklizeň“ našeho kamaráda a spolupracovníka Víti Lamače. Víťa při svých sotva dvoudenních výpravách doslova „sklidil“ ty nejkrásnější „plody“ na své oblíbené svazové vodě. Spoustě ryb nad 15 kilogramů, včetně kapra 19.2 kilogramu zachutnalo boilí ze směsi Shellfish B5. Nevím kam až by to pokračovalo, ale snad jen konec roku a pomyslné ukončení rybářské sezony zastavily jeho úspěšné tažení. Nechám na Víťovi, aby vám popsal svoji poslední loňskou výpravu vlastními slovy.

Jelikož na mě vyšlo 31. prosince v práci volno, považoval jsem za důstojné rozloučit se po tak úspěšné sezoně s řekou. Nahození jsem považoval víceméně jako symbolické, ale přesto jsem se snažil zásady zimní kaprařiny dodržet. Asi za půl hoďky byl venku "monster" tloušť. Říkám si, paráda, není to úplně mrtvé a již s vidinou záběru od kapra nedočkavě přehazuji. Nedaleko rybařil kamarád Zdeněk a tak hned dáváme u debaty něco teplého na zahřátí.  Po chvilce Zděnda odchází se slovy: "Jdu to zkontrolovat, když tak brnkni, přijdu tě vyfotit". Usměji se a ani ve snu mě nenapadlo, že nestačí ujít ani 50 metrů, když za ním volám, že táhnu něco slušného. A taky jo!! Po chvilce mi Zdeněk podebírá šupíka 90 centimetrů dlouhého o váze 14.1 kila. V tu chvíli jsem byl nejšťastnější člověk planety! Až po chvíli euforie kopíruji i na druhý prut stejnou nástrahu ze směsi Cream-CSM velikosti 14 milimetrů slabě potaženou těstem stejné směsi. Potom už jen s dobrým pocitem přemýšlím, že se při troše štěstí dá chytit slušná ryba i ve dvoustupňové vodě...... když vtom mě vyruší zvuk Foxe.  Říkám si: "Asi tloušť." Omyl!  O chvilku později mě Zdeněk fotí s více než 16-ti kilovým šupíkem délky 83 centimetrů.  Tolik štěstí najednou během pouhých sedmi hodin zimní kaprařiny! Žádný sen, ale sladká realita. Loučím se s kolegy, děkuji za pomoc a s hlavou plnou dojmů se vracím domů. Je mi jasné, že dnes večer budu pořádně slavit ale tentokrát nejen Silvestra!!


Po této výpravě Víťa konstatoval, že opravdu až zde mohl posoudit rozdíl mezi nástrahou z rybí moučky a skvěle fungující nástrahou sestavenou pro chytání ve studené vodě. Jen ještě jednu věc bych chtěl zde zdůraznit. Nechci aby to vypadalo, že jsme objevili zázračnou a vždy fungující nástrahu. Na rybářském trhu je opravdu velké množství velmi kvalitních návnad a nástrah od českých i zahraničních výrobců, ale jen v rukou dobrých a zkušených rybářů se tyto nástrahy stanou účinnými.

Tak brzy u vody !

Zdeněk Havlíček (Březen 2010)

Kliknutím na obrázek otevřete prohlížeč všech fotografií pro tento článek. Jak ovládat okno s fotografiemi myší:
vpravo - další obrázek, vlevo - předchozí obrázek, > - přehrávání obrázků, dole - náhledy obrázků, X - zavřít okno

Zobrazit další články


Odkazy

K70 MO ČRS Plzeň Klub ušlechtilého rybolovu MRK stále na rybách Plzeňský servis s.r.o.

Rybářské centrum BIG FISH
Goethova 6
301 50 Plzeň
tel.: +420 377 322 839, +420 737 236 076